reklama

"Robí z ľudí toasty!" Počítač Libratus ide za historickým víťazstvom

V pittsburskom Rivers Casine v týchto dňoch prebieha súboj medzi počítačovým programom menom Libratus a štvoricou prvotriednych hráčov pokru. A prvýkrát v histórii hry má počítač výrazne na vrch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Keď 11. mája 1997 slávny šachista Garry Kasparov podal svojmu súperovi ruku na znak rezignácie, bola to len jedna z mnohých prehier v jeho kariére. Táto však bola prvá svojho druhu. V stretnutí sledovanom miliónmi ľudí po celom svete sa vtedy počítač „Deep Blue“ stal vôbec prvým kusom umelej inteligencie, ktorý v šachu dokázal poraziť veľmajstra, pre mnohých najlepšieho hráča šachu vôbec. Bol to obrovský šok pre celý (nie len) šachový svet.

O podobný šok sa chcú v 20-dňovom zápase zahájenom 11. januára v Pittsburgu postarať vývojári z Carnegie Mellon University. Pod vedením Tuomasa W. Sandholma vytvorili Librata - bota, ktorého baví hrať poker. Najradšej má jeho najrozšírenejšiu variantu No Limit Texas Hold'em a údajne je v ňom i veľmi dobrý. Popravde, Sandholm a spol. sú si svojim programom natoľko istí, že boli ochotní pozvať štyroch prvotriednych hráčov pokru na zápas s ním a ako lákadlo ponúknuť $200,000, ktoré si štvorica v prípade svojho triumfu podelí. Súboj Brains vs. Artificial Intelligence sa začal a všetko nasvedčuje tomu, že Sandholmov tím nebude nikomu vyplácať ani cent.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

The Challenge

Poker je hrou, kde v krátkodobom hľadisku zohráva obrovskú úlohu šťastie resp. náhoda. I úplný nováčik môže po pár hodinách hry s ostrieľaným profíkom odchádzať ako víťaz, pokiaľ mu budú priať karty. Čím viac partií však spolu dvojica odohrá, tým je takýto výsledok nepravdepodobnejší. Pre dosiahnutie aspoň akej-takej istoty, že víťazný tím bude skutočne tímom lepším, sa preto v Rivers Casine odohrá celkovo až 120,000 partií.

Štyria členovia tímu Brains, menovite Jimmy Chou, Dong Kim, Jason Les a Daniel McAulay majú každý na zodpovednosť 30,000 z nich. Zápas sa totiž odohráva vo formáte jeden na jedného, teda v takzvanom heads-upe. Povinné stávky (blindy) sú stanovené na fiktívnych $50/$100 a celú parádu je možné sledovať cez live stream.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Hra medzi botom od vývojárov z Carnegie Mellon a pokrovými profesionálmi sa začala
Hra medzi botom od vývojárov z Carnegie Mellon a pokrovými profesionálmi sa začala (zdroj: Carnegie Mellon)

Bezprecedentný

Stretnutia takéhoto druhu nie sú vo svete pokru novinkou. Pokroví boti sú na diskusných fórach už niekoľko rokov často sa vynárajúcou témou a vytvorenie programu schopného konkurovať najlepším ľudským profíkom komunita akceptuje ako otázku času. Doposiaľ sa však k takému výsledku nikto ani len nepriblížil. Svoje o tom vie i Sandholmov tím, ktorý pred dvoma rokmi do veľmi podobného súboja vyslal svojho prvého bota Claudica.

Člen vtedajšieho tímu Brains Doug Polk vtedy síce zhodnotil hru počítačového súpera ako "v mnohých ohľadoch veľmi schopnú," no vo výsledku sa jednalo o jednoznačný triumf ľudstva vo výške 732,713 fiktívnych dolárov. Aj keď ľudia z Carnegie Mellon právom označili výsledok za štatistickú remízu, pre všetky praktické účely sa jednalo o jasný signál, že ľudia majú v porovnaní s botmi jasne na vrch. A potom prišiel Libratus.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Doug Polk verzus Claudico
Doug Polk verzus Claudico (zdroj: Carnegie Mellon)

Program, ktorého drvivá väčšina komunity pred začiatkom tohto zápasu považovala za výrazného outsidera, sa pomaly stáva jeho neohrozeným favoritom. Stretnutie Brains vs. Artificial Intelligence sa preklenulo cez polovicu zo 120,000 dohodnutých partií a počítač Libratus vedie o zdrvujúcich $794,392.

Libratus mal prevahu už od prvého dňa stretnutia, a aj keď približne v štvrtine sa Brainom takmer podarilo prebrať vedenie, zo štvorice hráčov drží s počítačom krok už iba Dong Kim. Ten je po dvanástich z 21 dní v mínuse „len“ $20,940. Zvyšná trojica sa nachádza hlboko v červených číslach, pričom za takmer 40% všetkých prehier tímu je zodpovedný Jason Les. Celkovo Libratus oberá hráčov z tímu Brains „rýchlosťou“ už 12,35 veľkých povinných stávok (big blindov) na 100 rúk, čo vo svete heads-up pokru predstavuje rozdiel triedy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Priebežné výsledky po dvanástich dňoch
Priebežné výsledky po dvanástich dňoch (zdroj: Carnegie Mellon)

Les bol výsledkovo najslabším článkom tímu aj predvlani. Američan vtedy ako jediný zo štvorice hráčov s Claudicom prehral, a to $80,482 za 20,000 rúk. Tohtoročnej challenge sa pôvodne nemal zúčastniť, nakoniec sa ale stal opätovným členom tímu na úkor už spomínaného Douga Polka. Hráč považovaný za jedného z najlepších heads-up profíkov na svete na poslednú chvíľu pozvanie odmietol.

Aj keď odmena $200,000 je oproti predchádzajúcej výzve dvojnásobná, Polk sa v najnovšom pokrovom podcaste Joeyho Ingrama vyjadril, že kvôli jeho súčasným projektom mu ani takáto suma od Carnegie Mellon University “nestojí za to.” Namiesto toho si na plecia zobral úlohu akéhosi coacha tímu Brains.

Tím Brains 2015: Jason Les, Doug Polk, Bjorn Li a Dong Kim; vpravo Tuomas Sandholm z CMU
Tím Brains 2015: Jason Les, Doug Polk, Bjorn Li a Dong Kim; vpravo Tuomas Sandholm z CMU (zdroj: Carnegie Mellon)

Horší hráči alebo horšie podmienky?

Pri hodnotení doterajších výsledkov Polk a ďalší poukazujú na fakt, že za stanovených podmienok hráči nie sú schopní hrať na maximum svojho potenciálu. Celková dĺžka stretnutia sa tento rok zvýšila z dvoch na tri týždne, počas ktorých nemajú hráči jediný deň voľna. S Libratom hrávajú v priemere 10 hodín denne, počas ktorých neustále bežia simultánne dve partie. Časová i psychická náročnosť denného programu Brainom limituje aj ich možnosť študovať súperovu hru, čo je v pokri veľmi dôležitý strategický aspekt, obzvlášť pre heads-up.

Polk sa v podcaste vyjadril, že psychická záťaž kladená na hráčov je neúnosná. „Prvú výzvu som prijal, pretože som potreboval vedieť, či sú boti reálnou hrozbou pre môj formát. Vtedy som nemal ani len tušenia, aké náročné to bude. Neviete si to predstaviť, po pár dňoch mi z toho prepínalo,“ vyhlásil Polk. „Môžem s plnou vážnosťou povedať, že to bola jedna z najvyčerpávajúcejších vecí, aké som v živote podstúpil. Hrať tri týždne namiesto dvoch by som nezvládol.“

Braini navyše hrajú na veľmi amatérsky vyzerajúcom softvéri a rozhodnutia bota trvajú často veľmi dlho (niekedy presahujú minútu), čo Doug Polk označil za „neskutočne frustrujúce.“ Je otázne, či boli podmienky stanovené univerzitou nepríjemnou nevyhnutnosťou alebo zámernou snahou ľudí z Carnegie Mellon zvýšiť svoje šance na víťazstvo.

„Vyzerá to ako namaľované v Skicári,“ zhodnotil interface softvéru Polk
„Vyzerá to ako namaľované v Skicári,“ zhodnotil interface softvéru Polk (zdroj: Carnegie Mellon)

Libratus je možno najlepším heads-up hráčom na svete

Bez ohľadu na odpoveď na túto otázku je nespochybniteľné, že Libratus je mimoriadne ťažký bot.Claudicus mal niekoľko veľkých slabín, ale odvtedy sa očividne veľa zmenilo. Prechádzal som si viaceré partie a môžem povedať, že tento bot je fakt náročným súperom. Vo všetkých ohľadoch hrá naozaj kvalitný, solídny poker,priznáva Polk. „Síce robí pár vecí, ktoré sú divné, občas napr. zvolí zvláštnu výšku stávky, ale inak si z ľudí robí toasty. Netvrdím, že už nemôžu vyhrať, ale je to strašne nepravdepodobné.“

Tieto slová Polk vyslovil ešte niekoľko dní predtým, než sa tím Brains dostal do hlbokej straty. Momentálne sme v situácii, kedy je prehra reprezentantov ľudstva takmer istá a veľká časť komunity vrátane samotného Polka sa zhoduje, že pre hráčov pokru to nie je dobrá správa. Je to problém predovšetkým pre tzv. high stakes online scénu, pre tie najvyššie hry, ktoré sa hrávajú na internete. Táto scéna by čoskoro mohla vymrieť. Nikto totiž nebude chcieť riskovať, že namiesto omylného človeka hrá o statisíce dolárov proti neporaziteľnému počítaču.

Daniel McAulay zápolí s Libratom
Daniel McAulay zápolí s Libratom (zdroj: Carnegie Mellon)

Riešením by mohla byť zmena formátu alebo nové hry

Polk zároveň jedným dychom dodáva, že pre poker ako taký by boti nemuseli byť až taký problém. „V súčasnosti 90% hráčov pokru hráva No Limit Texas Hold'em, ale nezabúdajme, že pod poker spadá aj množstvo iných hier, a takisto je tu vždy možnosť hrávať poker naživo.“ Polk je presvedčený, že existuje mnoho smerov, ktorými by sa hráči mohli vybrať, ak by bol Texas Hold’em naozaj v ohrození. 

Ďalší známy profesionál Ben Sulsky má pre udržanie si náskoku pred počítačmi dokonca ešte radikálnejšie riešenie. High stakes scéna by si podľa neho mala začať pravidelne vymýšľať úplne nové hry, aby ostala vždy aspoň jeden krok popredu.

Tak, či onak, tieto dni sú vôbec prvým obdobím v celej histórii pokru, kedy hráči cítia potrebu špekulovať, ako by sa dalo ujsť pred neporaziteľným súperom. A môže za to Libratus.

Doug Polk v podcaste Joeyho Ingrama, pasáž o bot challenge začína v čase 51:23

Tomáš Molčan

Tomáš Molčan

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Za najvyššiu hodnotu zo všetkých považujem slobodu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu