Kahýľ zoťal kráľa, vraj sa mu zle spalo.

Autor: Tomáš Molčan | 24.4.2019 o 12:57 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  386x

Odštartovali Majstrovstvá sveta v snookri, čo znamená, že najbližšie dva týždne sa vám bude pri pozeraní Eurosportu fantasticky zaspávať.

Prelom apríla a mája je už dlhú dobu každoročným športovým sviatkom nie len pre fanúšikov hokeja, ale aj pre tých, ktorí preferujú skôr akčnejšie a kontaktnejšie športy. Do Sheffieldu v grófstve South Yorkshire pricestovali najlepší hráči snookru planéty, aby sa naprieč sedemnástimi dňami dohodli, kto je naozaj najlepším hráčom snookru planéty.

Majstrovstvá sveta sa na rozdiel od väčšiny turnajov sezóny hrajú v podstatne dlhšom formáte. Zatiaľ čo v iných sa i finále hrá na 6, či 8 víťazných frejmov (hier), na majstrovstvách si už postup cez prvé kolo musíte vybojovať v zápase do desať. Pri priemernom trvaní jedného frejmu okolo 20 minút je to natoľko veľa, že sú jednotlivé zápasy rozdelené do dvoch stretnutí. Hráči začnú o desiatej ráno, odohrajú 9 hier a za stavu napríklad 6 : 3 si podajú ruky. Odídu na obed, manželky pobozkajú na čelo a o tretej poobede sa opäť stretnú, aby zápas dohrali.

Takýto formát, prirodzene, praje tým lepším hráčom. Tí sú zväčša konzistentnejší, a aj v prípadne nevydarenej prvej polovice zápasu majú dosť priestoru na to, aby sa dali dokopy a skóre v tej druhej otočili. Favoriti sa tak stávajú ešte favoritnejšími, outsideri ešte outsiderovejšími.

Aj tento fakt prispel k tomu, že v súboji 1.kola medzi Ronniem O'Sullivanom a Jamesom Cahillom vystavili bookmakeri na druhého menovaného kurz 15.  Ak ste meno James Cahill nikdy nepočuli, je to pravdepodobne preto, že aj tak snooker nepozeráte.

Kahýľa však ešte pred niekoľkými dňami nepoznali ani mnohí z tých, ktorí lásku k tejto hre úspešne predstierajú. Komentátori všetkých športových staníc pred i počas jeho zápasu neprepásli žiadnu príležitosť pripomenúť, že James Cahill je oficiálne amatér - nemá žiadnu pozíciu v rebríčku, pretože  v predminulej sezóne kvôli slabým výsledkom prišiel o svoju miestenku na profesionálnej tour, no a vlani sa mu ju vybojovať späť nepodarilo.

23-ročný Brit je vôbec prvým prípadom, kedy sa takýto hráč na Majstrovstvách sveta ocitol. Stalo sa tak vďaka udelení divokej karty do kvalifikácie a následným trom kvalifikačným kolám, v ktorých nejako dokázal zvíťaziť. Skúsení analytici jeho úspech pripisujú najme tomu, že Cahill dokázal dať do ďúr viac gúľ, než jeho súperi.

Ronnie O'Sullivan je pre zmenu ten chlap, ktorého poznáte, aj keď vás snooker  nezaujíma, pretože vždy, keď prepínate programy a beží to v TV, tak on tam proste je. Už 25 rokov.

O’Sullivan je považovaný za jedného z najlepších hráčov, akých kedy tento šport videl. Najčastejším konkurentom v debatách o absolútne prvenstvo mu býva Stephen Hendry, „Golden Boy,“ ktorý neskutočným spôsobom dominoval v 90. rokoch. Ronnie ho prekonal už skoro vo všetkých existujúcich štatistikách. Okrem počtu titulov v bodovaných turnajoch, kde sú aktuálne obaja na čísle 36, mu chýba akurát pár triumfov práve na Majstrovstvách sveta (päť ku osem).

Stephen Hendry už svoje počty nenavýši - tágo odložil dávnejšie. Mal totiž už 43 rokov a za celých posledných 8 sezón svojej kariéry nedokázal vyhrať ani jeden turnaj. Pre porovnanie, Ronnie má tiež 43 a z desiatich eventov, ktorých sa túto sezónu zúčastnil, vyhral päť.

Napriek všetkému uvedenému sa prvá polovica stretnutia medzi Ronniem O'Sullivanom a Jamesom Cahillom skončila podaním rúk za nečakane tesného  stavu 5 : 4. Pre Cahilla.

Amatér rozhodne nehral zle, no bol to skôr O'Sullivan, ktorý pútal pozornosť hraním mnohých riskantných strkov, ktoré podľa očakávania aj zväčša dopadli neúspechom. Jeho hra pripomínala viac turbulentné obdobie jeho kariéry spred dekády, než ukážka vnútornej vyrovnanosti, ktorá mu za uplynulých pár sezón vyniesla mnohé víťazstvá a návrat na prvú priečku v svetovom rebríčku.

Skúsení analytici sa na pôvode jeho divného výkonu nedokázali zhodnúť, opäť  však skonštatovali, že Cahill dokázal dať do ďur viac gúľ.

Tento trend pokračoval aj v úvode druhej polovice, a aj keď O'Sullivan sa na pár frejmov vrátil do pôvodnej formy a zápas vyrovnal na 8 : 8, nakoniec to bol Cahill, kto za pomyselnú cieľovú čiaru dobehol prvý, dokonávajúc tak jedno z najväčších, ak nie najväčšie prekvapenie v historii MS v snookri.

O'Sullivan na tlačovej konferencií povedal - a je príjemným prekvapením, že vôbec niečo povedal, lebo po takýchto výkonoch nie vždy zvykne - že sa posledných pár týždňov necíti dobre, a že sa mu zle spí. Ako toto vyjadrenie zhodnotie skúsení analytici, to sa ešte uvidí. Každopádne, nech už je s najlepším hráčom sveta čokoľvek, má čas do júla, aby sa dal dokopy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Blog Transparency International

V čom Bratislava prevýši Štokholm, no zaostáva za Prištinou

Porovnanie európskych miest.


Už ste čítali?